ساخت ۲۸ سازه آبخیزداری در مهدی شهر تکمیل شد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهدیشهر گفت: ساخت ۲۸ سازه آبخیزداری با صرف ۷۶ میلیارد و ۳۲۰ میلیون ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در این شهرستان پایان یافت.

به گزارش نیزوا، حیدر واحد مطلق روز چهارشنبه به رسانه ها بیان کرد: ۲۸ سازه آبخیزداری با حجم ۱۹ هزار و ۴۸ مترمکعب ساخته شد که شامل هشت سازه با حجم چهار هزار و ۷۲۱ متر مکعب و ۲۰ سازه با حجم ۱۴ هزار و ۳۲۷ متر مکعب است.

وی افزود: برای ساخت پنج بند سنگ و ملات در حوضه آبخیز آسوران- جاشلوبار ۱۲ میلیارد ریال و بند سنگ و ملات در حوضه آبخیز هیکو به حجم یکهزار و ۷۲۱ متر مکعب، هفت میلیارد ریال اعتبار صرف شد.

واحد مطلق ادامه داد: اجرای عملیات بیولوژیک مانند کاشت گیاهان دارویی مانند باریجه در حوضه آبخیز آسوران- جاشلوبار، در وسعت ۳۳۰ هکتار، اجرای سه کیلومتر کمربند حفاظتی به منظور تعیین مرز بین اراضی شخصی و ملی از دیگر طرح‌های اجرایی آبخیزداری شهرستان مهدیشهر بود.

وی افزود: طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری نقشی مهم در کنترل سیلاب و رواناب‌های حاصل از بارش باران، تقویت سفره آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از فرسایش خاک دارد و بر همین اساس انجام عملیات مکانیکی، بیومکانیکی و زیستی در قالب طرح‌های آبخیزداری در مناطق بالا دست حوضه‌های آبخیز شهرستان مهدیشهر انجام خواهد گرفت.

واحد مطلق با اشاره به اهداف طرح آبخیزداری خاطر نشان کرد: کنترل و مهار رسوبات، تثبیت پروفیل طولی آبراهه و همچنین کاهش شیب آبراهه، تثبیت دامنه‌های آبراهه در پشت سازه، حفاظت خاک، کنترل سیلاب، حفظ خاک دامنه آبراهه، کاهش خطر تهدید سیلاب برمنازل مسکونی و باغ‌ها، پرآب شدن قنات ها و چاه‌های پایین‌دست و در نهایت، رضایت مردم از اجرای این اقدامات است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهدیشهر با اشاره به خشکسالی و کم آبی اظهارداشت: آبخیزداری راهکاری عملگرا در راستای حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی است.

انتهای پیام/