بدون سواد بورسی وارد بورس نشوید / در روز های آینده تحرکات بازار متعادل‌تر می شود

یکی از مهمترین معضلات و آسیب های جدی بازار سرمایه ورود بدون تخصص و سواد کافی افراد به این بازار پر ریسک است و مهمترین توصیه تمام متخصصان به مردم عدم ورود بدون سواد بورسی به بورس بوده و خواهد بود

به گزارش نیزوا، با توجه به این مساله که بازار سهام چند روز متوالی با افت شاخص‌ها مواجه بوده است به نظر می‌رسد در دو روز آینده تحرکات بازار متعادل‌تر شود و چند روز آینده اگر بازار منفی هم باشد از شدت افت آن کم می‌شود و اگر مثبت هم باشد ضعیف و مقطعی خواهد بود و سهامداران خرد بازار تا جای ممکن از حرکت‌های هیجانی در خرید یا فروش سهم‌های خود خودداری کنند.

سهامداران باید بدانند معاملات کوتاه مدت و نوسان‌گیری در بازار سرمایه نیاز به تخصص دارد و متخصصان این حوزه به راحتی سود خود را کسب می‌کنند اما سهامداران خرد که از سرمایه و دانش کافی برای خرید و فروش برخوردار نیست باید با دیدی بلند مدت به بورس نگاه کنند و در این صورت در کسب سود موقف عمل می‌کنند؛ زیرا در بلند مدت سهم‌هایی که زیر ارزش ذاتی خود معامله می‌شوند برندگان بازار خواهند بود

اکثریت مردم به این حرفه رجوع کردند و پس از گذشت مدت اندکی از ورود آنها به بازار سرمایه افرادی که اطلاعات کافی نداشتند از این بازار خارج شدند و ضرر بسیاری کردند و به گفته آنها این کار یک نوع کلاهبرداری می باشد.

اما افرادی هم بودند که اطلاعات کافی از این حرفه داشتند و ریسک بالایی کردند ولی در موقعیت بسیار خوبی از بازار سرمایه خارج شدند و متضرر نشدند و البته باید خاطر نشان کنم که کسی که بخواهد وارد این حرفه شود ابتدا باید حداقل جزییات یا به عبارتی اطلاعات پایه ای این بازار را بداند.

اما دانستن وضعیت بورس در لحظه یا همان روز امری بسیار واجب و ضروری است کسی که تمامی آموزش های پایه ای را نیز بداند ولی بدون نداشتن آگاهی از وضعیت بورس امروز اقدام به خرید یا فروش سهامی کند ریسک بزرگی کرده و ممکن است نقدینگی خود را در این بازار از دست بدهد.

پس فعالانی که در بورس ایران مشغول به فعالیت خرید و فروش سهام می باشند باید از وضعیت بورس امروز در ایران تحقیق کنند و اطلاعات کافی را برای اعمال خرید یا فروش سهام بدست بیاورند تا از نقدینگی که برای خرید سهام استفاده کردند سودی حاصل نمایند و از ضرر جلوگیری کنند.

این روز ها بعد از گذشت مدت زمان تقریبا طولانی، بورس راه خود را پیدا کرده و کمی سهام داران از این بابت خوشحال هستند و می توان گفت تا چند ماه اخیر تمامی سهامداران در ضرر بوده اند که این ضرر و زیان ها دامن گیر افراد تازه کار نیز شد؛ به همین منظور خیل زیادی از مردم اعتماد خود را به بورس ایران از دست دادند.

به صورت کلی عده ای از مردم انتظار دارند با هر سرمایه ای که وارد بورس می شوند،تماما در سود باشند اما این حرف کاملا دور از منطق بوده و دقیقا به همین دلیل است که گفته می شود قبل از ورود به بازار های مالی از جمله بورس ضرر و زیان های آن را نیز در نظر بگیرید.

فعالیت در بورس با زیان نیز ممکن است همراه شود و همیشه سود و رشد سرمایه در آن دیده نمی شود

بازار این روز های بورس کشورمان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دائما در نوسان است. گرچه بورس ایران با توجه به اتفاقات کشور نیز تغییر می کند و همین بی ثباتی باعث می شود تا چشم انداز بلند مدت برای ان سخت و تا حدودی غیر ممکن شود.

به هر حال توصیه ما به شما دوستان عزیز این است که قبل از قرار دادن تمام سرمایه خود در بورس، حتما این نکته را مد نظر داشته باشید که سود و ضرر با هم اتفاق می افتد و حتی اگر زمانی تمام سرمایه خود را در این بازار از دست دادید نباید هیجانی عمل کنید زیرا فقط با این کار کمک کرده اید که دیگر افراد در این زمینه از سرمایه شما استفاده کنند و شما با ضرر فراوان از بورس خارج شوید.

علی اصغر رستمی – تحلیل گر ومدرس بازار سرمایه

انتهای پیام/