۱۴ دستگاه آبگرمکن خورشیدی بین روستائیان مهدی‌شهر توزیع شد

به گزارش نیزوا؛ حمیدرضا عبدوس ضمن بیان اینکه در راستای پروژه تغییر الگوی سوخت فسیلی در قالب طرح حفاظتی ۱۴ دستگاه آبگرمکن خورشیدی بین بهره‌برداران روستایی مهدی‌شهر توزیع شد، ابراز داشت: این اقدام در راستای جلوگیری از بوته کنی و قطع درختان برای حفظ و حراست از مراتع و جنگل‌ها صورت گرفته است.

وی افزود: فرهنگ‌سازی انرژی نو و پاک و نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی و صیانت از جنگل‌ها در بین مردم با استفاده از طرح جایگزینی سوخت‌های نفتی و گازی به‌جای هیزم جنگلی و نیز آبگرمکن های خورشیدی در مناطق جنگلی شروع‌شده و ادامه‌دار خواهد بود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهدی‌شهر ضمن بیان اینکه با توجه به بارش‌ها امسال وضعیت مراتع این شهرستان مطلوب ارزیابی می‌شود، ابراز داشت: با توجه به اینکه قسمت اعظم مراتع کشور در مناطق خشک و نیمه‌خشک قرار دارد در این اقلیم نوسان بارندگی از عوامل عمده‌ای است که باعث بهبود پوشش گیاهی و به دنبال آن تولید علوفه در مراتع می‌شود.

عبدوس بابیان اینکه افزایش بارش‌ها و به‌تبع آن افزایش سطح پوشش گیاهی مراتع و اراضی کشاورزی می‌تواند تا حد بسیار زیادی از واردات نهاده‌های دامی به‌عنوان جایگزین علوفه بکاهد در ادامه تصریح کرد: بارندگی‌های مطلوب سال زراعی جاری با میانگین بلندمدت ۲۴۳.۸ میلی‌متر سبب شد تا پوشش تاجی گونه‌های چندساله و همچنین تراکم گونه‌های یک‌ساله‌ای مانند استیپا بارباتا (یال اسب) و درمنه کوهی و گونه‌های گندمیان رشد بسیار چشمگیری داشته است.

وی افزود: با توجه به شرایط اقلیمی فصل جاری و گرم شدن هوا در روزهای آتی مدیریت چرا و کنترل دام، مبارزه با آفات گونه‌های مرتعی و جنگلی و کنترل و پیشگیری از وقوع هرگونه حریق احتمالی در مراتع و جنگل‌ها از اصلی‌ترین مباحث پیش رو است که از مردم تقاضا داریم هرگونه دست‌اندازی در طبیعت را به شماره ۱۵۴۰ گزارش دهند.

انتهای پیام/ م

دیدگاهتان را بنویسید